Hogyan válaszd ki a tökéletes kosárcipőt?
A megfelelő méret kiválasztása
A megfelelő méretválasztás – beleértve a talp szélességét is – alapvető szempont az optimális komfort- és biztonságérzet elérése érdekében. A horzsolások és egyéb sérülések megelőzéséhez a cipőnek nagyon jól kell illeszkednie a talpadhoz és a lábfejedhez. Fontos, hogy kényelmes viselet legyen számodra.
Hogyan válasszunk optimális méretet?
A cipő egy kicsit nagyobb kell hogy legyen a talphossznál. Ne feledd, hogy a különböző márkák mérettáblázata nem egyezik.
Az egyik legegyszerűbb és legpontosabb méréshez szükséges lesz egy A/4-es papírra.
- Állj a falhoz, úgy hogy a sarkad hozzá érjen a mögötted lévő falhoz.
- Jelöld be a papíron a leghosszabb lábujjad.
- Csináld meg ezt a másik lábaddal is és mérd le centiméterben a méretet.
- Így már tudod, hogy hány centiméter a talphosszad és össze tudod hasonlítani a mérettáblákkal.

5 Jó tanács, hogy tovább bírja a cipőd
- Ha teheted két pár kosárcipőt vásárolj, hogy legyen ideje kiszellőzni a cipődnek minden alkalommal. Ne hagyd bent sosem a táskádban, edzés után vedd ki, fűzd ki és hagyd kiszáradni. A nedves anyag sokkal gyorsabban deformálódik, elveszti az formáját és rugalmasságát! Ha több pár van akkor tudod őket cserélgetni, így kevésbé lesz egy adott cipőd igénybe véve, ezáltal nő az élettartama.
- Tényleg fontos, hogy ne hagyd a szellőzés miatt a táskában a kosár cipőd, de azért is fontos, hogy ne nyomódjon ezért ne csak arra figyelj, hogy hogy, hanem hogy hol tartod a csukád. Könnyen elveszítheti a formáját és eldeformálódhat, így elveszíti a tartósságát, és kényelmetlenné válhat.
- Fontos, hogy a Te stílusodhoz, a testalkatodhoz válassz egy megfelelő kialakítású és tulajdonságú cipőt. Minden cipő más- és más, így az egyik legfontosabb szempont, hogy a játékstílusodnak megfelelően válassz. Olvasd el figyelmesen a cipők technikai kialakítását, és hogy milyen játékhoz ajánlott.
- Ne használd tovább a cipőt, ha már úgy érzed elkopott. Ha csúszik a betétben a lábad vagy akár fáj, valamint a cipő talpa nem a megfelelő tapadást biztosítja az sajnos sérülésekhez vezethet. Figyeld a kosár cipődön a változásokat, ha azt érzed nem olyan biztonságos benne a játék mint korábban, akkor ideje búcsút venned tőle.
- Inkább szárazon tisztítsd a cipőt mosógép helyett. Általában a cipő áztatása a talpat érinti leginkább, így a gyakori mosógépben mosás nem tesz jót a tapadásnak és a megfelelő boltozat fenntartásának. Léteznek speciálisan sportoláshoz használt cipőkhöz tisztítószer, ami védi és kíméli tisztított felületeket. A talpbetétet langyos vízzel átmoshatod, de mindenképpen ajánlott szobahőmérsékleten szárítani mind a cipőt, mind pedig a talpbetétet. Fontos, hogy olvasd el a gyártó utasításait, hogy mindenképpen úgy tisztítsd a kosárcipőd, ahogy az a leghatékonyabb és legbiztonságosabb.

Legyen kényelmes!
Vásárolj úgy mint egy kiscicát, hagyd hogy Ő válasszon ki Téged.
Ez a legfontosabb! Vedd fel, mozogj benne. Nem nyom nagyon sehol? Elég kemény/puha? Jól támaszt? Nyilván minden cipőt be lehet törni, ahogy Pistike is megoldja a bölcsiben a kirakóst, ha elég erős, de a végeredmény valljuk be nem lesz ugyanolyan.
A lábfejed anatómiája megeshet, teljes mértékben különbözik a játékostól, akire a cipőt tervezték. Ma már elég nagy szabadságot adnak a fejlesztők a signature cipőknél az aktuális sztárok kezébe, így már nem csak a játék stílusuk alapján, de az egyéni lábfej struktúrájuk szerint is jobban személyre szabhatják a modelljeiket. Tehát a lábfej szélessége, a rüszt magassága, a boka felépítése, szárkapocscsont elhelyezkedése, stb. alapján határozzák meg a formát és az anyaghasználatot.
Ha fontos az egészséged és jól akarsz mozogni, néha bizony el kell engedni egy-egy cipőt, akármennyire is tetszik, ha nem hozzád való. Tudjuk, hogy ez nem könnyű, Mi is imádjuk a szép cipőket, azonban más módon is azonosulhatsz az aktuális kedvenceddel. És azt se felejtsd el hogy egy adott játékos nem feltétlen azért abban a cipőben pattogtat, amelyikben, mert az a legjobb számára, hanem mert épp tőlük kapta a legjobb ajánlatot.

Passzoljon a játékstílusodhoz!
A könnyű súly minden esetben jó, de hogy kielégítse a szükségleteidet, mindenképp kell bele anyag. Ha rengeteg irányváltást csinálsz, támassza meg megfelelően a bokát és ne engedje oldalirányba csúszni a lábfejed. Emellett legyen minél laposabb a talpa, így közelebb kerül a súlypont a talajhoz, ezáltal több stabilitást ad, de nem árt, ha fér bele valami minőségi csillapítás (ezért lettek annyira népszerűek többek közt a zoom légtalpak és az újabb “szuperhabszivacsok”). Mi a helyzet, ha magas poszton játszol? Mit csinál egy center? Többnyire felfut, visszafut, kizár, ugrik a lepattanóért, pozíciót fog, brusztol a festékben, esetleg zsákol. Láthatod, hogy sokkal kevesebb oldalirányú terhelés éri, legfőképp csak lineáris, ott viszont a testsúlyból eredően jóval nagyobb. Érdemes strapabíróbb cipőket választani, komolyabb csillapítással.

Legyen minőségi!
Ahogy a Ford rally csapata sem a gyári Fiestát viszi a versenyekre, te sem csak sétálgatni lépsz a pályára. Nem csak neked, a cipődnek is jól kell teljesíteni. Persze ha csak ki akarod próbálni a sportot és lejárnál egyszer-egyszer dobálni, nem kell rögtön egy csúcsmodellbe beruháznod, de bármennyire is csábító az olcsóbb kategória sokszor a minőség is elég silány. Keresd meg melyik szimpatikus, olvass/nézz teszteket (lehetőleg többet), hogy felkészülten vásárolj. A bokaficamtól való félelem egyáltalán nem alaptalan, a leggyakrabban előforduló sérülés a kosárlabda világában. Kezdjük is a száraz statisztikával. A NATA (National Athletic Trainers Association) felmérése alapján középiskolás játékosok esetén a boka és talp sérülései 42%-ot tesznek ki. Az NBA-be érkezve is a bokaficam a leggyakoribb, ám már csak 13,2%-al. Itt már sokkal komolyabb szakmai stáb áll a srácok mögött, viszont 100%-os védelem nem létezik.
Az első kosárcipők, kivétel nélkül magasszárúak voltak. És hogy miért? Meg fogsz lepődni, a 19. század elején a bokacsizma volt az általános cipőviselet, így kézenfekvő választás volt egy kosárcipő esetében is ezt a vonalat követni.
A trend maradt is egészen 1969-ig, amikor kijött az első alacsony szárú cipő az Adidas Superstar személyében, majd volt még pár villanás, de egészen a 2000-es évek közepéig továbbra is a magas szár dominált.
Közben a cipők egyre inkább specializálódtak a kosárlabdázók igényeire. Tovább javult a tapadás, miközben a jobb védelem, és tartás érdekében egyre robusztusabbak lettek és egyre több anyagból készültek, de ezzel igazából csak egy dolgot értek el: a baromi nagy súlyt.

Az ezredforduló után végül elkezdték ezt felismerni a gyártók és a súlycsökkentés legkézenfekvőbb módját választották, a kevesebb anyaghasználatot. A cipők újra elkezdtek bakancsok helyett sportcipőkre hasonlítani és sokszor a szárak magasságával is spóroltak jó néhány grammot. Egyre több modell jött alacsony szárral, a legsikeresebb akkori próbálkozás a 2001-es Nike Air Jet Flight volt, de még ez sem hozta meg az igazi áttörést. A megváltás végül 2009-ben jött el, a Kobe 4-el. Kobe nem csak egy újabb sikeres szezont futott az új modelljében, de a döntőben 4–1-re nyert a Lakerssel az Orlando Magic ellen, ráadásként bezsebelte a döntő MVP díját is. Közben a Nike marketingesei is zseniális megoldásokkal promózták az új irányvonalat, mint ez a reklám is mutatja, melyben Kobe “Boka biztosítási ügynököt” játszik. A terv abszolút sikeres volt. Az ezt követő szezonban nem volt olyan csapat, ahol legalább egy játékos ne Kobe cipőben pattogtatott volna. Ugyanígy a tömegek közt is elképesztő népszerűségnek örvendett, mindenki imádta a szabadabb mozgást. Ennek köszönhetően egyre több modell vált elérhetővé a magas mellett alacsony kivitelben, de természetesen az előbbi sem tűnt el.

Nike Air Jet Flight 2001
(Forrás: sneakernews.eu)

Kobe4 2009
(Forrás: kicksonfire.com)
Mostanra nagyjából az NBA és a főiskolai játékosok fele választja az alacsony szárú cipőket. Eddig a többség úgy vélte, hogy a magas felépítés megvédi a bokasérülésektől. Ezek a sérülések viszont többnyire olyan szituációkban történnek, amikor sikerül egy másik játékos lábán landolnod, vagy hasonlóan kellemetlen pozícióba csavarodik a bokád. Ekkor viszont olyan nagyok a fellépő erőhatások, hogy teljesen mindegy milyen cipővel lettetek instant lelki társak anno a sportboltban. Sőt a kutatások is azt mutatják, hogy az égvilágon semmi különbség nincs a sérülés kockázatában, bármelyik szabást is választod.
Viszont egy nagyon fontos dolog, a bokádnak nem árt a szabad mozgás, mert így kap elég ingert az agy ahhoz, hogy megfelelő legyen az intermuszkuláris koordináció (amikor az agy a különböző izmokat összehangolja mozgás közben). Ezt viszont a magasszárú cipők némileg rontják. A tested alapesetben egy tökéletesen komponált séma alapján mozog, a talajreakciós erők viszont gyorsabban terjednek az izületeken, csontokon és lágy szöveteken keresztül, mint amilyen gyorsan az izmok reagálni képesek. Éppen ezért fontos a kifinomult érzékelés, a propriocepció és ezáltal az izmok megfelelő előfeszítése, a becsapódások előtt. Kevesebb ingerrel viszont romlik a folyamat hatásfoka.
Másik kritikus paraméter a súlypont helyzete és így a stabilitás. Ha túl magasan van a lábfej, ráadásul alápakolsz egy giga légtalpat, ami sajnos oldalirányban elég instabil, az is rengeteg kockázattal jár egész pontosan 4,3-szor nagyobb eséllyel fordul ki a bokád egy ilyen cipőben.
A jelenlegi technológiáknak köszönhetően a súlyban, csillapításban és tartásban, bármilyen igényeid is legyenek, megtalálod a neked valót, ennek már csak a pénztárcád szabhat határt. A nagy gyártók egyre jobb és jobb termékeket akarnak piacra dobni, ezért folyamatosan kísérleteznek újfajta anyagokkal és technológiákkal. Tesztelik és mérik a tapadást és a csillapítást, különféle szenzorokkal és kamerákkal rögzítik, majd lemodellezik a sportolók mozgását, sőt időnként még röntgen képeket is készítenek róluk. A Morgan Stanley becslései alapján, a Nike 2012 és 2017 közt közel 2,5 milliárd dollárt költött csak a kutatásra és fejlesztésre. Mint a cipők szárának magasságánál is láthatod (vagy a fitnesz iparban főleg), egy téves elképzelés simán képes évtizedekre beépülni a köztudatba. Az a 20%-nyi játékos sem véletlen, akik nem tapelnek.

Nike Evolution
(Forrás: sneakerbox.hu)
Ahogy a profi ligában is egyre jobban teret hódít magának a komoly szakmai alapokon nyugvó erőnléti edzés, manuálterápia és prehabilitáció, erre neked is ugyanúgy (és szerintem minden embernek) szükséged van, hogy a test, azon belül is, többek közt a boka és a talp egy jól funkcionáló és erős egységet alkosson. Erre majd mindjárt visszatérek. Ha ez megvan nem kell tape, nem kell bokarögzítő nem kell semmi. Ha ezek valóban annyit jelentenének, minden játékos, -akinek ugye ezen múlik a jövője és a családja megélhetése- tetőtől talpig rögzítőkben és letapelve játszana.
Nincs még egy olyan fontos kiegészítője egy kosárlabda játékosnak, mint a cipője. Ám amin sokan most valószínűleg elsiklottatok, az a “kiegészítője” szó. Ugyanis a cipő is csak egy kiegészítő. Nem fogsz tőle sokkal nagyobbat ugrani, nem leszel másodpercekkel gyorsabb és egy komolyabb sérüléstől sem fog egymaga megóvni. Az elsődleges mozgató mindig is a tested lesz, -persze fontos a kettő összhangja- de egy rossz tartást, egy kompenzációkkal teli mozgásmintát vagy egy gyenge fizikumot semmilyen cipő nem tud ellensúlyozni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy kompenzáld a szeretett sportod által generált egyoldalú terhelést. Ha nem fáj semmi, örülj és legyél preventív, ha pedig már itt-ott érzed, hogy valami nem oké, felejtsd el a tüneti kezeléseket. A problémákat megoldani kell, nem elfedni. A talpbetétek is ebbe a kategóriába tartoznak. Segíthetnek átlendülni egy problémán, időszakosan megoldhatják ezeket és ha már minden rendben hasznosak lehetnek a jobb terheléselosztás kialakításában, de ha gáz van ne ezektől várj végleges megoldást.

Köszönjük, hogy elolvastad a kisokost, reméljük, hogy tudtunk segíteni! Természetesen üzletünkben bármikor állnak rendelkezésedre szakértőink, akik segítenek kiválasztani a számodra legmegfelelőbb kosárcipőt. Érdemes figyelni az e-mailed hiszen a napokban küldünk neked egy kis meglepetést!